Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozmnožování - mláďata :)

1. 10. 2009

Rozmnožování

Než se rozhodnete morčata rotmnožovat, musíte si být jistí, že pro všechna mláďata dokážete najít dobrý domov, kde se o ně budou dobře starat.

Morčata patří k domácím zvířatům, která se nejsnáze rozmnožují, protože matka nosí mláďata v sobě, dokud se docela nevyvinou. Rodí se úplně osrstěná, okamžitě vidí a slyší a za pár okamžiků už běhají.

 

Kdy může mít samice poprvé mladé?

Může se pářit, když je jí osm týdnů, ale není to moc dobré, protože mláďata můžou být slabá. na druhou stranu je důležité, aby měla poprvé mláďata do deseti měsíců svého věku, jinak bude mít potíže při vrhu. Nejlepší věk je mezi pěti a šesti měsíci. Do té doby je rozumné chovat samce a samici v oddělených kotcích. Samička morčete může mít mladé až do tří let svého věku.

 

Jak dlouho bude březí?

Přibližně 9 až 10 týdnů.

 

Jakou zvláštní péči bude potřebovat?

V době páření by samice neměla mít nadváhu, ale v době březosti bude potřebovat víc potravy a vitamín C (v kapalné formě do pití) a ráda si pochutná na troše mléka.

 

Kolik mláďat se narodí?

Dvě až pět (ve vyjímkách šest)

 

Má se samec přestěhovat do jiného kotce?

Mláďatům neublíží, ale když ho necháte u matky, je téměř jisté, že samice bude okamžitě znovu březí. Je dobré samce oddělit, když jste si jistí, že je samice březí. Také samice by měla mít po porodu pauzu, než bude znovu březí.

 

Co máte dělat, když se mláďata narodí?

První den je nesmíte rusšit, jinak o ně matka může přestat pečovat. Když budou den stará, můžete matku vzít z kotce a podívat se do hnízda . Pokud uvidíte, že je některé mládě mrtvé, budete ho muset odstranit, ale jinak se všeho dotýkejte co nejméně a několik dní kotec nečistěte.

 

Jak dlouho musejí mláďata zůstat u matky?

Měla by s ní zůstat pět týdnů a do nových domovů musejí jít dřív, než jim bude osm týdnů. Když jim je týden nebo dva, měli byste se začít poohlížet po novém domově pro ně - řekněte o nich kamarádům a dejte inzerát např. do ordinace u zvělolékaře nebo na internet

 

Porodní hmotnost..

Mláďata při porodu váží 50 - 100 g, hmotnost jednoho mláďete tedy tvoří přibližně jednu desetinu tělesné hmotnosti samice.

 

Matka těsně před vrhem hodně ztěžkne, takže ji berte do ruky co nejméně. A když už to musíte udělat, dejte pozor, abyste ji dobře podepřeli. Také ji nenechte příliš přehřát. Když je hodně horké počasí a kotec je venku, měli byste ho zvenčí polít hadicí, aby v něm bylo chladněji.

http://morcezaldringenu.wz.cz/images/kim284_6.jpg

Když je mláďatům týden, můžete je začít hladit a často je chovat. Můžete je nechat proběhnout, ale je lepší, když u toho bude i morčecí maminka.

http://morcezaldringenu.wz.cz/images/vrha1_5.jpg

 

Ačkoli mláďata budou po tři týdny pořebovat mateřské mléko, rodí se už se zuby a po necelém týdnu začnou oždibovat normální potravu pro dospělé morčíky.

http://morcezaldringenu.wz.cz/images/vrha1_22d8.jpg